neprihlásený Piatok, 29. mája 2020, dnes má meniny Vilma   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sondu na Marse sa opäť podarilo zavŕtať

Značky: NASAMars

DSL.sk, 27.12.2019


Tímu z americkej vesmírnej agentúry NASA a nemeckej vesmírnej agentúry DLR sa opäť podarilo tepelnú sondu HP3 misie InSight na Marse zavŕtať do povrchu takmer do pozície, v ktorej bola pôvodne.

Krátko pred Vianocami to avizovala DLR.

HP3, Heat Flow and Physical Properties Package, sa mala kladivovým mechanizmom zavŕtať ideálne až päť metrov pod povrch. Malo sa tak diať viacerými razeniami po približne 51 cm. Sonda sa vo februári ale posunula iba o cca 35 cm a hlbšie sa nebola schopná dostať.

Od februára NASA a DLR analyzovali čo môže byť príčinou. Pôvodne sa za pravdepodobnú príčinu považovalo narazenie na skalu. Následne sa za najpravdepodobnejšiu príčinu začala považovať absencia trenia okolitého materiálu a sondy kvôli odlišnosti pôdy v lokalite sondy oproti očakávaniam. Trenie ale sonda potrebuje pre svoj pohyb.

To naznačuje aj stav po letnom odkrytí sondy, ktoré ukázalo vytvorenie menšej jamy okolo sondy. Na snímkach podľa NASA bolo tiež vidieť 5 až 10-cm vrstvu pevnej pôdy, na akú sonda nebola pripravená.


Popis stavu záchrany HP3 zo začiatku októbra (video: NASA)Vedci sa pokúsili ramenom InSight pritlačiť pôdu v okolí sondy, rameno ale nedokáže v takejto vzdialenosti od InSight vyvinúť dostatočný tlak a jama vedľa sondy zostala.

Na začiatku októbra NASA informovala o ďalších plánovaných technikách, zhŕňaní okolitej pôdy do jamy a pritlačení na časť sondy ešte nad povrchom zboku pomocou ramena. Techniky najskôr zabrali a sonda sa posunula hlbšie o dva centimetre.

Následne na konci októbra sa sonda ale nepredvídane zase výrazne vysunula, podľa predbežných informácií NASA boli príčinou nezvyčajné podmienky pôdy na Marse. Tím teraz sondu zasunul po pritlačení na sondu zboku pomocou ramena. O ďalšom postupe sa definitívne rozhodne na začiatku januára.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Na WD podaná hromadná žaloba za SMR v diskoch pre NAS-y
Qualcomm predstavil čipsety pre WiFi routery pre 6 GHz
Domáca eKaranténa dostupná aj pre iPhony, hodnotenie pre Android padlo pod 2.0
Ryzeny 4000 majú byť údajne vyrábané 5-nm procesom, tvrdia noviny
Chrome zmení prístup ku cookies od polovice júla
Telekom podporuje VoLTE na 130 smartfónoch
Zvláštne mimozemské signály potvrdili doteraz chýbajúcu vesmírnu hmotu
Raspberry Pi 4 k dispozícii v novej verzii s 8 GB RAM
Dáta z nekonečných Telekom paušálov možné zdieľať na ďalšej SIM
Microsoft vydal Windows 10 2004


Diskusia:
                               
 

To je ďalší dôkaz, že Mars nás nechce.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kedze su sviatky, tak uz aj vedci zasuvaju :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jednoznačne za to môže Radičovej vláda.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Autonómne sondýýý, nad dobré autonómne sondy priekazne nenííí!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Neviem či je vhodné holdovať už cez obed.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vhodnosť je vecou z princípu filantropizmu vyplývajúceho vnútorného presvedčenia, o aký posun v evolúcii človeka dochádza orientovaním sa priekazne podľa rád doktorov.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Nechcem byť za blbca, ale mohol by si pre nás smrteľníkov písať v jednom z jazkyov tejto planéty?? Ďakujem... faktúru mi pošli na email, a keď nevieš moj email tak pošli email všetkým na planéte a len ja budem mať výčitky a zaplatím ju.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nebolo by zaplatenie kurzu nechcenia priekazne efektívnejšie?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Veru po efektivite všetci túžime
Odpovedať Hodnotiť:
 

Doktorov práva priekazne určite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozemšťan!!! netlač nám sem svoje sondyyyy!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Od februára NASA a DLR analyzovali čo môže byť príčinou. Čierna kiska nad tým mudrovala a robila prepočty v apľenasa superpočítači. To nie jak naši roboši, keď majú sypkú zem tak písknu na bagristu a ten im ju utľapčí radlicou za 3 minúty.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

ta radlica na marse vyvynie maly tlak. okrem toho priemerna teplota je tak -40 ´C, tskze je vsetko zamrznute. plocha tej radlice je tak 25cm2, skus s tym na zemi pri -40 nieco utlapkavat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na Zemi pri -40 neutľapkáš vôbec nič, tu je zem vlhká a zmrznutá, na Marse môže byť aj -100 a tam je to jedno, stále je to len rozdrobený matroš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa zástupcov agentúry TLDR je to aj tak všetko jedno.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár