neprihlásený Streda, 1. apríla 2020, dnes má meniny Hugo   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Gigantické dátové centrum pre efektivitu postavia za polárnym kruhom

Značky: dátové centrá

DSL.sk, 16.8.2017


Nórsko-americká spoločnosť Kolos plánuje nové gigantické dátové centrum postaviť z dôvodov energetickej efektivity za polárnym kruhom.

Spoločnosť zverejnila svoje plány v utorok pre televíziu BBC.

Centrum chce postaviť pri malom nórskom meste Ballangen, ktoré leží v severnej časti krajiny na 68 stupňoch a 18 minútach severnej zemepisnej šírky.

Voľba umiestnenia umožní podľa spoločnosti výrazne zlacniť prevádzku dátového centra. Na chladenie bude efektívne využitý chladný vonkajší vzduch a voda zo susediacich fjordov, centrum bude napájané lacnou elektrinou generovanou lokálne najmä v hydroelektrárňach.

Je samozrejme otázne ako výrazne dokáže znížiť náklady využitie externých chladných zdrojov na efektívne chladenie, keď napríklad Google dokáže v súčasnosti aj v bežných teplejších lokalitách stavať veľké dátové centra spotrebuvávajúce na chladenie iba cca 10% z energie potrebnej na prevádzku samotných počítačových zariadení. Google to okrem iného dosahuje vyššou teplotou v dátových centrách ako je bežné.


Vizualizácia plánovaného dátového centra, kliknite pre zväčšenie (foto: Kolos)Lacnejšia elektrická energia je už ale samozrejme významným faktorom a náklady na energie by podľa tvrdenia spoločnosti mali byť nižšie o 60%.

Firma plánuje začať s centrom so spotrebou 70 MW, postupne by sa malo dátové centrum zväčšiť až na 600 tisíc m2 a spotrebu 1000 MW. V prípade štvorcového pôdorysu by 600 tisíc m2 znamenalo štvorcové územie o strane cca 775 metrov.

V oblasti sú popri železnici natiahnuté tiež zatiaľ nevyužité optické vlákna, ktoré umožnia dátové centrum efektívne napojiť na Internet.

So spotrebou 1000 MW by dátové centrum bolo v súčasnosti zrejme najväčším na svete, túto veľkosť má dosiahnuť podľa informácií pre BBC ale až do desiatich rokov. Akú pozíciu tak bude priebežne zaujímať v rebríčku najväčších dátových centier tak nie je jasné.

Tiež je ťažké odhadovať v akej reálnej fáze je projekt, keď spoločnosť má evidentne prepracovaný marketing ale v súčasnosti neavizovala konkrétne plány výstavby a pre BBC hovorí o zháňaní ďalších investičných prostriedkov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Folding@home spustil nové výpočty pri hľadaní lieku na koronavírus
Linux Mint 20 už bude len 64-bitový
Aj Microsoft odkladá vypnutie TLS 1.0 a 1.1
Žiaci majú dostať od mobilných operátorov viac dát
Začala aukcia frekvencií pre 5G siete
Skylink sprístupňuje všetkým desiatky platených programov
S epidémiou koronavírusu vzniklo viac ako 500 súvisiacich .sk webov
Chrome zmení podobu formulárov
Steam kvôli koronavírusu mení aktualizovanie hier
Samsung končí s výrobou LCD displejov


Diskusia:
                               
 

ludia ide Vam webhouse, lebo uz nejaky cas sa tam neviem dopingat?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a ako to súvisí s dátovým centrom v Nórsku?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

:) nijako. Je to uplne off topic. Ale tu sa vzdy vie o kazdom vypadku, tak reku, opytam sa davu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priekazne sa tam rovnako neda dopingat.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Počkaj, pracujú na tom.
Už majú plány, zháňajú investora :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je ten vyhekovatelny provajder? ruky prec od neho, su to amateri, chichi
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

pri takom výkone by ma zaujímalo, či robili vplyv prevádzky na životné prostredie, keďže budú generovať veľké množstvo energie na malej rozlohe
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

v tomto prípade problém nevidím. Vzniká čisté teplo bez škodlivín, maximálne budú ohrievať vzduch, alebo vodu, ktorú môžu využiť napr na vykurovanie. Problémom by mohla byť výroba tej elektriny, ale hydroelektrárne sú tiež pomerne ekologické
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si radšej k tomu centru postavia nejakú fabriku ktorá potrebuje neustále teplo na vyrobu niecoho. Kolko stupnou tak moze mat vzduch zo serverov? 50-80°C ?

V Cechach isty hosting bude vykurovat nejaky bazen ci co.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naco fabriku? rovno nech tam postavia bananovu plantaz...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://dc.wedos.cz/kopani-teplovodu-dc-2-plovarnu/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Keby si postavia"
Takto sme sa kedysi rozprávali na pieskovisku materskej školy.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tomu sa hovorí vyspelá kultúra: "V oblasti sú popri železnici natiahnuté tiež zatiaľ nevyužité optické vlákna, ktoré umožnia dátové centrum efektívne napojiť na Internet."
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Nechcem rozosievať nevraživosť, ale už roky sa neviem zbaviť pocitu, že žijem v krásnej krajine obsadenej výnimočne hlúpym národom. Alebo to naozaj spravila tá brzda, že sme si nevládli sami ale sme stále iba kolónia?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Kedysi, pred érou holorubov, chemických postrekov v NP, zničením Hrona a iných riek malými aj veľkými vodnými nádržami, komunistickou devastáciou historických centier slovenských miest, bola určite krásna.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Zrejme áno.

A už si ani nikdy nebudeme vládnuť, lebo Robert Fico nás zavlieka do jadra, aby mal odniekiaľ krytie pre svoje špinavosti.

Na Deň zvrchovanosti (!) brojil proti kotlebovcom za ich hlásenie sa k 1. Slovenskej republike... a už o 2 týždne primkol Slovensko k Nemecku podobným spôsobom ako Jozef Tiso, ibaže Jozef Tiso na rozdiel od Roberta Fica nemal na výber... lenže kým Jozef Tiso bol pritom zdržanlivý a a zachraňoval aspoň zvyšky slovenskej nezávislosti a zvrchovanosti, Robert Fico tie zvyšky nezávislosti a zvrchovanosti usilovne a horlivo ničí.

Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

To, že budeme v jadre, bude znamenať len to, že budeme v jadre. Nebude to znamenať nijaké naše ďalšia práva, spravidla len povinnosti, lebo budeme príliš slabí na to, aby sme si niečo presadili, ale všetko budeme musieť dodržiavať. Budeme len sluhami západných mocipánov.

Budeme v rovnakom postavení ako v Slovak Telekome. Áno, budeme pri tých rozhodnutiach. Tam sme mali 49 % a mohli sme sa len bezmocne prizerať. Ako to bude vyzerať, keď budeme mať, povedzme, 1,6 %?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 


Milý dement, videl si niekedy mapu "1. Slovenskej republiky"?

Tak si ju pozri!!!


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To sme tu mali uz aj za sociku. A teraz vacsinu tej optiky s velkou pompou prenajima Telekom. Ale hlavne ze Nori su vyspela kultura, ked postavili nieco co nevyuzivaju. To nie je vyspelost, to je plytvanie.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Teda vravis, ze ked stavali zeleznicu a mali vykopane, nemali tam rovno polozit optiku?
Myslim ze plytvanie by bolo kopat o rok znova
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže to (keby to spravili hneď) by bolo o jednu príležitosť na korupciu menej. To by Slováci neurobili.

Rovnaký princíp platí aj pre samostatné 1m široké cyklotrasy oddelené od ciest pre autá medzi dedinami - namiesto toho aby ich spravili rovno popri výstavbe nových úsekoch diaľníc počkajú na nové výberové konania a zarobia x krát viac.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Možno 1,5 m široké neviem aký je presný štandard cyklociest.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Doporučenú šírku 1,5m si trafil, min. je 1,25m :
bod 4.1 (bez medzier)
http://www.ssc.sk/files/documents/ technicke-predpisy/tp2014/tp_07_2014.pdf

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

po novo budovaných cyklotrasách môže núdzovo prejsť napr sanitka a namiesto prírody bicyklovať pri neustále hučiacich kamiónoch nemám chuť. Ale o korupcii sa prieť nebudem
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kde v clanku vidis, ze ta zeleznica bola postavena pred rokom?

Plytvanie je to, ze postavia zeleznicu a nakladu tam optiku, ktoru dlhe roky potom nikto nevyuziva. Vedla kazdej trate aj u nas totizto ide sachta so signalizacnymi a inymi kablami. Dat tam optiku v pripade potreby je uz len drobnost. Takze davat tam zbytocne dalsie kable, kym este nie su potrebne, je plytvanie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

velka skoda, ze ta tam nemali, mohol si im usetrit kopec vyplytvanych penazi...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nebolo by efektivnejsie a vyhodnejsie mat radsej niekolko mensich datovych centier rozhadzanych na viacerych miestach? niekto im tam prdne bombu a maju po datach a mozu mat neviem ake RAIDy a zalohy apod, nic ich nezachrani.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Skôr by som sa spýtal, že načo sú nám dátové centrá???
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na dáta?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Básnické otázky zodpovedá autor.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No naozaj neviem načo.
A také obrovské stavby pri dnešnej miniaturizácií. Onak, práskne tam niekto malú raketu a je pol sveta v koncoch. Aj začiatočníci...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár