neprihlásený Streda, 1. apríla 2020, dnes má meniny Hugo   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Slovák tvrdí, že vynašiel budúcnosť dátových centier

Značky: serverydátové centránové technológieSlovensko

DSL.sk, 21.7.2016


Slovák Zsolt Szabo pôsobiaci aktuálne v USA predstavil v stredu riešenie RoboNodes, ktoré má byť riešením pre budúce energeticky efektívne a automatizované dátové centrá.

RoboNodes je v súčasnosti len v štádiu návrhu a na začiatku roka si Szabo v USA podal dve patentové prihlášky na použité mechanizmy a technológie.

Podľa informácií pre DSL.sk ale plánuje reálne po získaní investície vytvoriť prototyp takéhoto dátového centra a uviesť ho na trh. Szabo ubezpečuje, že patentové aplikácie nemajú tzv. trollovací charakter a chce reálne vyvinúť, vyrobiť a ponúkať produkt.

RoboNodes spája niekoľko už existujúcich koncepčných inovácií. Podľa Szaba sa mu ich ale podarilo spojiť do "balíka, aby to fungovalo".

RoboNodes používa racky vlastného formátu a rovnako servery malého vlastného formátu napájané už jednosmerným prúdom s napätím 12 V. Servery majú jednoduchú konštrukciu tak, aby mohli byť v prípade poruchy celé vymieňané robotickou rukou.Ilustrácia komponentov RoboNodes v patentovej prihláške, kliknite pre zväčšenie (obrázky: Zsolt Szabo)Na ilustráciách a animáciách má server zrejme jeden procesor, podľa informácií Szaba pre DSL.sk budú ale použité dva a spotreba jedného servera bude 300 Wattov. V racku budú servery umiestnené vertikálne, zmestí sa ich tam 80 a spotreba jedného racku bude až 24 kW.

Na otázku ako chce zabezpečiť, aby boli k dispozícii servery v potrebnom formáte, Szabo neodpovedal.

Servery sú umiestnené vertikálne najmä kvôli efektívnemu chladeniu. Chladný vzduch bude privádzaný zospodu, bude prechádzať cez osem serverov a odvádzaný bude zvrchu. Servery nebudú mať vlastné aktívne chladenie, vzduch tlačený z externej klimatizácie bude prúdiť aj vďaka komínovému efektu, bude sa dať regulovať vrchným ventilom a na výstupe bude mať konštantnú teplotu 60 stupňov C. Podľa Szaba vzduchotechniku prepočítal inžinier, ktorý navrhuje klimatizácie pre dátové centrá.

Takýto systém chladenia má byť úsporný a zároveň umožniť využiť získaný koncentrovaný vzduch s vysokou teplotou na vykurovanie budov. Celkovo tak potenciálne môžu byť na jeho prevádzku potrebné menšie náklady na daný výpočtový výkon ako pri súčasných riešeniach.


Animácia predstavujúca RoboNodes (video: Zsolt Szabo)Vďaka svojim vlastnostiam majú byť malé dátové centrá postavené na RoboNodes s 10+ rackmi podľa Szaba umiestniteľné do bežných budov, ktoré môžu priamo vykurovať a nebudú vyžadovať žiadny personál. Takéto dátové centrá ale samozrejme typicky prídu o úroveň pripojenia, napájania a fyzickej bezpečnosti, aká je dosahovaná vo veľkých kvalitných dátových centrách. Szabo na túto výhradu reaguje tým, že veľa budov má dnes pri sebe dve optické linky a napájanie je možné zabezpečiť dieselovým generátorom a rotačnou UPS.

Na otázku koľko vykurovacieho tepla, ktoré je väčšinou potrebné získať vo forme zohrievania vody, má dokázať takéto dátové centrum získať z jeho spotreby, teda napríklad z 24 kW na jeden rack, Szabo konkrétne neodpovedal.

Alternatívne bude môcť byť riešenie použité aj vo veľkom dátovom centre, pričom získané teplo bude môcť dodávať napríklad teplárňam alebo plavárňam. O zefektívnenie dátových centier a minimalizáciu spotreby nad vlastnú spotrebu samotného IT vybavenia sa samozrejme snažia aj súčasné dátové centrá, pričom úspechmi sa chváli najmä Google. Ten najnovšie v komplikovanom procese efektívneho chladenia dátových centier nasadzuje dokonca umelú inteligenciu. Priemerná spotreba dátových centier Google na zabezpečenie chladenia a ďalší manažment dosahuje len 12% nad rámec spotreby samotných serverov a ďalšieho IT vybavenia, Google teda dosahuje efektivitu dátových centier PUE 1.12.

V prípade RoboNodes a ďalších riešení využívajúcich efektívne generované teplo je samozrejme pre objektívne hodnotenie efektívnosti spotreby možné hodnotu efektívne využitého tepla na vykurovanie od celkovej spotreby PUE odpočítať. Akú výslednú efektivitu PUE má dosahovať riešenie RoboNodes a či bude vôbec porovnateľná so súčasnými hodnotami Google ale nie je jasné vzhľadom na nezverejnenie akýchkoľvek dát o konkrétnej efektívnosti.

Zároveň snáh a pilotných projektov vykurovania teplom získaným z chladenia serverov bolo už niekoľko, žiadna sa zatiaľ podľa dostupných informácií nepresadila do širšieho masového nasadenia.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Folding@home spustil nové výpočty pri hľadaní lieku na koronavírus
Linux Mint 20 už bude len 64-bitový
Aj Microsoft odkladá vypnutie TLS 1.0 a 1.1
Žiaci majú dostať od mobilných operátorov viac dát
Začala aukcia frekvencií pre 5G siete
Skylink sprístupňuje všetkým desiatky platených programov
S epidémiou koronavírusu vzniklo viac ako 500 súvisiacich .sk webov
Chrome zmení podobu formulárov
Steam kvôli koronavírusu mení aktualizovanie hier
Samsung končí s výrobou LCD displejov


Diskusia:
                               
 

"Slovák Zsolt Szabo pôsobiaci aktuálne v USA "
Tolko globalizmu v jednej vete!
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

To neuchladi... 24 kW na rack je proste moc na chladenie vzduchom. V takomto pripade by jednoznacne davalo zmysel pouzit ako chladiace medium olej.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Možno áno, možno nie. Napríklad taký motor z tatry 613 mal tých kW 125.

Rád by som odpovedal na otázku, "koľko vykurovacieho tepla, ktoré je väčšinou potrebné získať vo forme zohrievania vody, má dokázať takéto dátové centrum získať z jeho spotreby, teda napríklad z 24 kW na jeden rack.

Je to 24 kW krát účinnosť výmenníka (0,7-0,9) mínus to, čo sa vyžiari ako emg žiarenie (približne nič), čiže v pohode takých 20 kW. Igen?
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Motor nie je radiator
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

OK, som rád že niekto číta s porozumením ale spaľovací motor odvádza zhruba 12-27% výkonu do chladiacej sústavy. Tak v tomto prípade sa jedná plus mínus okolo 25kW chladených vzduchom. Čím som práve dokázal, že to ide a teraz sa idem vyšťať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie výkonu, príkonu...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ale, už prestaň. Posraných 24 kW sa dá uchladiť vzduchom a basta.

Mimochodom, máš pravdu s tým príkonom.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Aj ty mas pravdu s tym "mimochodom" ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ešte jede zásadný rozdiel, prevádzková teplota. Keď si predstavíš celý rack zohriaty na 90 stupňov celzia, tak tých 20 kw to vyžiari tiež
Odpovedať Hodnotiť:
 

mnozstvo odvedeneho tepelneho vykonu je v hrubom priblizeni (nechce sa mi tu rozpisovat komplet funkcia prestupu tepla) zavisle len od teplovymennej plochy (mozes zvacsit rebrovanim), rychlosti prudenia media okolo tej plochy a teplotneho spadu (rozdiel teplot); nikde vsak nie je napisane ze to je obmedzene nejakym maximalnym vykonom...
takze ak by to nestihalo; moze dat na procesory (pasivne) chladice, znizit teplotu chladiaceho vzduchu a zvysit rychlost jeho prudenia az kym nedosiahne vyhovujuceho stavu

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Čínsky afričan pôsobiaci aktuálne v Maďarsku by znelo lepšie?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

USA zatkla ukrajinca v Polsku.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

A keby mal ešte židovskú vieru a páčili by sa mu muži, tak by ho Denník N vyhlásil za osobnosť roka.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Môžeme byť na slovákov právom hrdí! Doprá práca Laszlo!
Odpovedať Známka: 9.7 Hodnotiť:
 

Igen, igen, jó munka Laszlo !!!
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

gyere gyere nefej jol les!
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Dalsi clovek co nieco robi a neboji sa o tom aj povedat, tak nebudte hyeny.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

sa trapil s chladenim a pepíci to už dosť zjednodušili - utopili servre v oleji...
http://dopice.sk/hWN

Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Presne! Akurat dopice ma nejake problemy, predpokladam ze pod linkom sa skryva: www.root.cz/clanky/utopte-servery-v-oleji- usetrite-a-vyhrejete-mestsky-bazen/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

njn, hlavne ze uz existuju aj teple/studene ulicky, ktore riesia problem v tej ilustracii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to je ako prevratný objav hodný Járy Cimmrmna? Pokial viem tak to eletrikári využívajú v trasformátoroch od doby vynajdenia elektriny. Olejový Transformátor - hovorí ti to niečo ? Tvoji bratia romovia tam chodia bežne na olej na vysmážanie rízkov v nědeli. A v trafe sú iné "kilowaty" !
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ak to spravne chapem, tak vlastne navrhuje celorackovy jednoduchsi blade chasis. Akurat pridal nejaku roboticku ruku.
Ako sam tvrdi nevynasiel nic nove, takze beriem, nech sa mu dari.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Roboticka ruka by mohla aj vyhonit
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

bbt s04e01
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

A skoncis ako Howard Wolowitz
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Urcite videl nejaku velku tape alebo disk library a hned ho napadlo ze to iste by slo aj so nodami. Nic nove inak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to kreatívny génius
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi si to dam do pivnice na ukladanie porna a budem vykurovat cely panelak.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Pri vykurovaní celého paneláku pôsobí ukladanie porna trochu renundantne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Radsej nech nejaka vykuri :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

slovak zsolt szabo :) len to neukazte Janovi S. zo Zilina :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

jános szlota je tiez lovak?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ako nic v zlom ale nejak mi uchadza zasadny prinost tohto zlepenca paskovej kniznice z rackom. Ze tam je automaticka ruka co vymani server slot kartu je fasa ale to potom vypada ako keby ratal s odpalovanim jednotlivych kariet pomali kazdy druhy den. Inak mi nieje jasne preco by teraz firma mala vyhodit zabehnuty standard beznych U 19" rackov, vsetko povyhadzovat a ist do tohto.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"i have a dream..." ze zakladna vymenna jednotka bude cely rack a ako to bude postupne odchadzat, bude sa virtualne prostredie iba adaptovat na postupne vyradovany hw a infrastrukturu, bude to neporovnatelne lacnejsie ako mechanicky riesit automaticku vymenu a radovo spolahlivejsie konektory (oproti rucne menenym). Mozno jediny problem bude pri fatalnom vyhoreni, ktore sposobi nasledne skraty a "odide" cely rack, ale aj s tym si uz isto sudruhovia co konstruuju kozmicke choditka nejako poradili.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

takze spodne servre budu na nejakych 10 stupnoch a horne na 60?
tak asi horne a dolne dva rady budu trochu viac poruchove ako stredne....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ved je tam roboticka ruka, podla mna bude menit servre zhora dole nejak rotacne aby boli na tom rovnako :))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm to je fikane ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dostupnosť, vyhovujúca norme dátového centra TIER -9.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V tom pripade navrhujem zabudovat do toho racku paternoster a servre sa budu rotovat na nom.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ta robo ruka ich predsa bude vymienat spodne za horne aby opotrebenie bolo rovnake
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ruka bude otacat cely rack o 180 stupnov :-) ti, co boli hore su dole a ti co boli dole su hore, jednoduche ako facka :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ved zem sa otaca tiez, ta ruka musi synchronizovat pohyby s otacanim zeme a musi brat do uvahy aj rocne obdobie a poveternostne vplyvy.
Ale inak ten madarsko-americky slovak neni az taky chytry ked pre tu najdolezitejsiu pracu ma iba 1 ruku aj to lavu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ja som pouzival PayPerHost este ked to nebolo v mode! :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A pocitatal ten kpo s tym ze co ak sa mu pokazi ta ruka? Ja by som tam zapracoval 3 ruky. Ak sa 1 pokazi, tak dalsia ju vymeni a jedna este v rezerve.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a este 3D tlacka v rohu, a keby sa pokazila aj druha ruka, tak tretia ruka by cez wifi poslala poziadavku na vytlacenie novej ruky a potom by sa cez velku serverovnu ponahlala pre hotovu vytlacenu ruku ...

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mudro vravis, DSL by si malo patentovat princim vytlacenia na tlaciarni v ramci velkeho kanclu, ma to neskutocne vela vyuziti a hlavne v dobe robotov kedy uz ruka alebo robot moze sam dojst pre hotovy papier/3D objekt.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neviem čo tu riešite chlapci, hetero čast diskutérov nechce vo veľkom kancli žiadnu robo-ruku, ale Janku H.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A co ked tu roboruku bude ovladat janka h?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Džana zvládne všetko aj bez roboruky!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A stvrta ruka bude tym trom sefovat a buzerovat ich. Ale na to uz bude potrebne pokrocile AI.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nakoniec ich vsetky nahradi roboticka ruka z Mexika, lebo bude ochotnejsia robit za menej.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

100+
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovak ako repa :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Skor "Lovak ako repo"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujeme dsl.sk za skvelu pracu.

Ak sa vam paci RoboNodes.com, pozrite si nas web hosting PayPerHost.com. Je to jediny web hosting pri ktorom nebudete platit za nevyuzite data.

Vysledkom je hosting za $1/mesiac a SSL certifikat k tomu zadaramo.

Vyskusajte teraz bez nutnosti platby na https://www.payperhost.om
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Už ma seriete stou reklamou. Certifikát Let's encrypt, ktorý je zadarmo je fakt super že ho dávate tiež zadarmo. Tvárite sa že ste objavili ameriku, ale v podstate nič dobre neponúkate.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"... napájané už jednosmerným prúdom s napätím 12 V." a tu som prestal citat :) V casoch ked google presadzuje 48V napajanie diskov a serverov to znie dobre diletantsky, alebo je to koncept na dalsich 100 rokov ked sa mnohomilionkrat zvysi efektivita vypoctovej techniky a aj 12V bude dostatocnych - kto by v 2000 tipoval, ze z "usbecka" budeme napajat cele "pece" (raspi)? Co sa tyka prakticnosti siloveho napajania 12V viem o tom svoje, mam na chate 2.5kW 12V solarny system a 200-300A prudy su proste malina :)
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Niekde som tú fotku tohoto tupela už videl. Čisté slovenské meno, asi ako Jano z Oravy.
No keď to trochu technicky domyslím, tak je to šašo.
Buď nič doma nekutil, alebo je proste len taký snílek.
von Neumann aspoň niečo nakreslil.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Zaujimalo by ma, kolko vydrzi server (modul) v pripade zlyhania klimatizacie. S praxe viem, ze v niektorych modularnych zariadeniach je to otazka par minut, niekedy aj sekund ak sa prerusi cirkulacia vzduchu v modularnej vani. A ak sa bude vzduch nasavat zo spodu, tie vrchne karty na tom budu mizerne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vydrzi presne odhental az tam dopice.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vyjebaný trtko, mal radšej, do piče, zostať doma -- pásť ovce. Jebe sa do Ameriky a len robí hanbu. Skoro ako ten kokot, ktorý stavia lietajúce autá.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Svojou urovnou vyjadrovania robis vacsiu hanbu slovakom ty.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

palo laszlo este zije!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nedomysleny system. navyse rata s takou sprostostou akoze vyrobcovia serverovych dosiek budu robit dosky podla jeho navrhu. to je mozne ak mas veeeeeeeela objednanych dosiek, nie ked este nema ani navrh.

tento madar robi slovensku len hambu
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ale ty robíš Slovensku väčšiu hanbu, lebo ani nevieš dobre po slovensky... Nie hamba, ale hanba!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aspon nieco vymysla i ked to asi nebude rozsirene ale ak to domysli mozno uspeje.

No u teba predpokladam, ze robis monotonnu pracu, ktora ta neobohacuje a robis ju len pre vyplatu a nesmierne ta nebavi.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár